CiekawostkiInspiracje

SAFARI – Wielka, Mała i… Brzydka Piątka Afryki!

Safari

Jadąc do Afryki Wschodniej czy Południowej, jedną z obowiązkowych atrakcji na miejscu jest pojechanie na safari! Safari organizowane są w wielu afrykańskich parkach narodowych i mogą być samochodowe, piesze, a nawet konne. Niezależnie od środka transportu, cel jest ten sam – ujrzeć na żywo dzikie afrykańskie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Gatunków zwierząt afrykańskich jest mnóstwo, a że ludzie lubią listy i odhaczanie, powstały 3 znane „piątki” zwierzaków do wypatrzenia. Wielka Piątka, Mała Piątka i… Brzydka Piątka!

Na każdej z tych list jest 5 afrykańskich zwierzaków, bardzo znanych i takich mniej popularnych, łatwych do wypatrzenia i tych bardzo rzadkich. Pilotując grupy w Afryce podczas safari widzę w praktyce, ile zabawy jest w takim odhaczaniu i kompletowaniu wytropionych zwierzaków!

Wielka Piątka

Określenie „Wielka Piątka”, teraz bardzo popularne wśród turystów i podróżników, wymyślone zostało przez myśliwych polujących na zwierzynę zamieszkującą afrykańską sawannę. Było to 5 dużych ssaków, najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych do ustrzelenia. Nie są to jednak rzeczywiście największe ani najbardziej niebezpieczne zwierzęta Afryki (np. hipopotamy zabijają bardzo dużo osób w Afryce, a nie są wliczane do Wielkiej Piątki).

Dziś na „Wielką Piątkę” polują turyści z aparatami fotograficznymi, którzy przyjeżdżają z całego świata by oglądać w naturze najbardziej znane i waleczne zwierzęta sawanny.

1. Lew

lew-safari-afryka

2. Lampart

lampart-wielka-piątka

3. Słoń

slon-safari

4. Nosorożec

nosorożec-afryka

5. Bawół

bawół-safari-afryka

Mała Piątka

Termin „Mała Piątka” powstał jako odpowiedź na już bardzo popularną i skuteczną marketingowo w turystyce, Wielką Piątkę. Był to też ruch ze strony afrykańskich konserwatorów przyrody, którego celem było zapoznanie przyjeżdżających turystów z mieszkańcami sawanny o niewielkich rozmiarach, będących jednocześnie ważną częścią ekosystemu.

Zwierzaki należące do Małej Piątki zostały dobrane do tego zestawienia nie tylko ze względu na swój mały rozmiar, ale z powodu swojej angielskiej nazwy gatunkowej. Każde z nich swoją angielską nazwą nawiązuje do jednego ze zwierząt należących do Wielkiej Piątki.

1. Ryjoskoczek – po angielsku: Elephant shrew

ryjoskoczek
fot. Joey Makalintal (żródło: Wikipedia)

2. Bawolik czerwonodzioby – po angielsku: Buffalo weaver

bawolik-czerwonodzioby
fot. Adrian J. F. Craig (2020)

3. Żółw lamparci – po angielsku: Leopard tortoise

zolw-lamparci

4. Mrówkolew – po angielsku: Antlion

mrowkolew
fot. Charles J. Sharp (źródło: Wikipedia)

5. Rohatyniec – po angielsku: Rhino beetle

rohatyniec
fot. Basile Morin (źródło: Wikipedia)

Brzydka Piątka

Na tę listę trafiło 5 zwierzaków o wątpliwej urodzie. Ale czy piękno nie jest pojęciem względnym? Na pewno znajdą się osoby, dla których te gatunki są urocze! Niektóre z nich wzbudzają ogromną sympatię, czy to widziane na żywo, czy występując w bajkach i filmach!

Oto przed Wami część sawanny uznana za brzydką:

1. Gnu

gnu-antylopa

2. Hiena

hiena

3. Guziec

guziec-pumba

4. Marabut

marabut-safari

5. Sęp

sepy-padlina-ptaki

Podobał Ci się ten artykuł? Polub nas na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi wpisami!

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.