Moja praca pilota wypraw przede wszystkim oparta jest na samodoskonaleniu i samodzielnym doszkalaniu. Nie jestem wysyłana na szkolenia i nikt mi nie narzuca umiejętności i wiedzy teorytycznej, z której mam być przygotowana. Od pilota wymagany jest jednak konkretny poziom wiedzy o danym kraju i o reszcie świata, znajomości języków, umiejętności organizacji i zarządzania, rozwiązywania problemów i wiele innych.
Dla mnie, od wielu lat, rozwój osobisty jest jak narkotyk.
Nie tylko z powodu pracy, ale też z pasji do nauki i ciekawości świata. Ucząc się jednego języka, trzy następne czekają już w kolejce. Studiując na jednym kierunku, przeglądam, jakie możliwości oferują uczelnie w Polsce i zapisuję sobie ciekawe propozycje na zaś. Słysząc od kogoś coś ciekawego, o czym nie wiedziałam – od razu to notuję (w głowie, w telefonie albo na kartce :)), żeby w wolnym czasie zgłębić temat. W miarę możliwości, uczę się przynajmniej podstaw różnych sportów, aby w razie czego poradzić sobie, jeśli gdzieś w świecie trafi mi się okazja na nurkowanie, żeglowanie, jazdę konną, paralotniarstwo czy narciarstwo.

Należy jednak dbać o swoją ciekawość świata i zapał do samodoskonalenia – natłok pracy, codziennych spraw albo zwykłe lenistwo są w stanie przyćmić nam potrzebę rozwoju i zgasić nasz zapał. Dlatego w każdej wolnej chwili starajmy się je podsycać!
Oto moje sposoby na rozwój osobisty i zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. Na tej, niewątpliwie subiektywnej liście, znajdziesz dużo rekomendacji – pamiętaj jednak, że są to moje propozycje, dotyczące moich zainteresowań, które nie każdemu podpasują. Najważniejsze, żebyś chciał się rozwijać – wierzę, że wtedy znajdziesz na to swój sposób!

1. Języki obce
Duolingo
Znana, darmowa aplikacja do nauki języków - nie zastąpi używania języka w rozmowach z innymi ludźmi, ale jest świetnym sposobem na naukę i utrwalanie słówek i konstrukcji zdań. Wykorzystaj czas w autobusie, pociągu, poczekalni, na przystanku i zamiast przeglądać kwejka czy feed na FB – postaw na rozwój osobisty i zdobądź kolejny poziom w Twoim wymarzonym języku!
Seriale i filmy z napisami
Uczysz się hiszpańskiego? Koniecznie oglądnij La casa de Papel!
Albert nigdy nie miał tyle zapału do nauki hiszpańskiego co w czasie, kiedy oglądaliśmy ten hiszpańskojęzyczny serial. Wszystkie powtarzające się słowa, głównie malas palabras (hiszp. brzydkie słowa 🙂 ) tłumaczyłam mu na bieżąco i, znając ich znaczenie, osłuchiwał się z nimi, kiedy używali ich w serialu.
Słuchanie i oglądanie filmów i seriali z napisami jest nieocenionym sposobem nauki języka!
Wyłącz lektora, odpal napisy. Jeśli czujesz się dobrze w danym języku, najlepiej żeby to były napisy w języku, w którym mówią aktorzy!

Czytaj i słuchaj wiadomości ze świata w obcych językach poprzez ich strony na FB
Kanały na YT
Do porannej kawy, w czasie sprzątania i gotowania czy w podróży - odpal YouTube i słuchaj kanałów językowych prowadzonych przez native speakerów. Nie tylko osłuchasz się z językiem, ale też dowiesz się wiele rzeczy o języku, których nie ma w szkolnym podręczniku.
Jeśli chodzi o angielski, mogę polecić:
Profile językowe na FB
Znajdziesz tam językowe memy, ciekawostki, słówka i cytaty. Scrollując Facebooka co jakiś czas natrafisz na ilustrowane słówko dnia albo ciekawą grę językową - jeśli Cię zaintryguje, z pewnością łatwiej zapamiętasz słowo w tej formie, niż jako jedno z 50 słówek z podręcznika.
Polub na FB:
Ogólne:
Angielski:
- Learn English
- English Literature
- BBC Learning English
- Cambridge Assessment English
- Daily English Learning
Hiszpański:
Włoski:
Rosyjski:
I na Facebooku, i na Instagramie, znajdziecie mnóstwo profili językowych, pełnych ciekawostek, słówek, zwrotów i żartów językowych.





Wielojęzyczny słownik offline
Aplikacja, w której np. podczas podróży możesz sprawdzać obce słowa, na które natrafiasz! Kształtuj w sobie ciekawość językową i drąż, wyszukuj, zapisuj, ucz się!
Jak już jesteśmy przy aplikacjach - koniecznie przeczytaj nasz wpis o najciekawszych aplikacjach dla każdego podróżnika!
Youglish.com
Jedno z moich najlepszych odkryć - https://youglish.com – jeśli tylko macie problem z wymową jakiegoś słowa w obcym języku (również nazwy własnej!) wrzucacie je w wyszukiwarkę, a ona znajduje Wam różne filmy z YT, w których zostało użyte to słowo. Strona ta zasysa filmy ze sprawdzonych kanałów i pokazuje np. filmy i seriale dokumentalne, wypowiedzi naukowców, profesorów, dziennikarzy.
Dla mnie była niesamowicie przydatna, między innymi, kiedy przygotowywałam się do prowadzenia wyjazdów po Islandii i musiałam umieć wymawiać nazwy islandzkich wulkanów, wodospadów i miasteczek.

Piosenki
Spodobała Ci się piosenka po hiszpańsku w radiu i teraz słuchasz jej w kółko na Spotify? Nie poprzestawaj na tym, przetłumacz ją sobie, próbuj zrozumieć tekst, śpiewać, nauczyć się słów. Dzięki piosenkom zdecydowanie łatwiej nam się zapamiętuje słowa i konstrukcje zdań niż z podręczników. Wykorzystaj to!
Na https://www.tekstowo.pl znajdziecie teksty piosenek i ich tłumaczenia.
2. Podróże i turystyka
Blogi podróżnicze
Ogromna baza wiedzy dla podróżników, nieporównywalnie większa od zwykłych przewodników. Szczególnie, jeśli podróżujesz niskobudżetowo! Na blogach znajdziesz dużo sposobów na zaoszczędzenie w podróży, miejscówki do rozbicia namiotu i spania na dziko, polecenia dobrych knajpek, w których nie wydasz zbyt dużo pieniędzy i wiele innych ciekawostek. Oprócz informacji o krajach, zawierają tony inspiracji! Obserwuj podróżnicze profile na Instagramie i Facebooku, zapisuj sobie ciekawe posty i zdjęcia z danego kraju, a potem wykorzystuj je planując podróż! Świetnym źródłem informacji są blogi osób, które przeprowadziły się do innego kraju i pokazują codzienne życie z perspektywy obcokrajowca.
My bardzo lubimy czytać i oglądać:
- 101 Countries Before 50 - Anita i Paweł postawili sobie cel - odwiedzić 101 krajów przed 50tką! Realizację tego marzenia pokazują na swoim blogu - praktyczne informacje, mnóstwo inspiracji i przepiękne zdjęcia!
- Vryga - Paulina robi przepiękne zdjęcia! Uwielbiamy oglądać jej kadry, szczególnie z mroźnej północy!
- Where is Juli + Sam - Mnóstwo ciekawych informacji od Julii o życiu w Australii!
- PolakoGruzin - Do Gruzji mamy ogromną słabość! Krzysztof stworzył niesamowicie bogatą bazę wiedzy o tym kraju - poczytacie tam, między innymi, o gruzińskiej kuchni, winie, atrakcjach turystycznych i codziennym życiu w Gruzji!
- RudeiCzarne - Bloga Karoliny i Piotra znaleźliśmy przy okazji szukania informacji o Malcie, na której mieszkają. Pięknie pokazują nie tylko Maltę, ale też mnóstwo innych destynacji!
- IceStory - Berenika i Piotr na blogu i w swoich książkach pokazują magiczną Islandię i Grenlandię!

Lokalne wiadomości
Polub na FB strony z wiadomościami z danego kraju, aby być na bieżąco z tym, co się tam dzieje. Będziesz wiedział o ważnych wydarzeniach, zanim informacja trafi do polskich mediów (o ile w ogóle się tam znajdzie).
Prelekcje podróżnicze
Organizowane w wielu miastach w Polsce, są nie tylko świetnym sposobem na dowiedzenie się czegoś o innym kraju, ale także skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach i ułatwiają poznanie innych, ciekawych świata, inspirujących ludzi.
3. Wiedza o świecie, bieżące informacje
Podcasty
W ostatnich latach niesamowicie się rozwinęły i podbijają internet. Dostępne m.in. na YT, Spotify czy na RMFon. Nasze ulubione to:
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
- Podcast historyczny
- 7 metrów pod ziemią
- Dział zagraniczny
- Misja specjalna
- Sceny zbrodni
- Dorwać bestię
- Stuff you should know
- Stuff you missed in history class
- TED Talks Daily.
Słuchaj podcastów po angielsku, a upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – poćwiczysz i odświeżysz język i jednocześnie dowiesz się czegoś nowego o świecie!
Pożyteczne, ciekawe, rozwojowe – słuchamy ich zamiast muzyki jadąc autem, biegając, spacerując z psami.
Kanały na YT z krótkimi, informacyjnymi filmami wyjaśniającymi... świat
Filmy i programy dokumentalne
Zamiast kolejnego odcinka nic niewnoszącego do życia serialu może warto włączyć jeden z wielu programów dokumentalnych na interesujący Was temat? Netflix oferuje mnóstwo ciekawych pozycji na multum tematów.
4. Czytaj, czytaj, czytaj!
100 książek, które musisz przeczytać
Poza czytaniem tego, co akurat mi wpadnie w ręce, na ścianie mam wywieszoną listę wydaną przez BBC: 100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią. Po kolei wykreślam kolejne pozycje i z satysfakcją patrzę jak zmniejsza się ich ilość na liście. Bardzo motywujące!
Jest tam dużo klasyków, tytułów, które wszyscy znamy, ale nigdy nie czytaliśmy. Dzięki tej liście trafiłam na wspaniałą „Opowieść podręcznej” (zanim powstał serial), a także wróciłam do książek dzieciństwa – na liście jest m.in. Alicja w Krainie Czarów, Autostopem przez Galaktykę czy Władca much.
Klasyki Cię nie interesują? Znajdź lub stwórz listę książek, które z przyjemnością przeczytasz! Może to być lista najlepszych kryminałów, książek fantasy czy całej twórczości Stephena Kinga! Planowanie i tworzenie list motywuje do działania i wpływa pozytywnie na nasz rozwój osobisty!
Notes
-
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
Mówiąc Inaczej
Bardzo ciekawy kanał na YT o poprawnej polszczyźnie - Mówiąc Inaczej! Włącz do porannej kawy i posłuchaj, co Paulina ma do powiedzenia! Gwarantuję Ci, że zaskoczy Cię niejeden raz!
Scrabble
Odchodzi się już od takich rozrywek jak planszówki, ale ja nadal uwielbiam tę grę. Zmusza do myślenia, rozwija językowo i pobudza kreatywność.
5. Studia online
Czasy się tak zmieniły, że obecnie uczelnie oferują mnóstwo kierunków, częściowo lub w pełni, online. Jest to genialne rozwiązanie dla osób pracujących, mieszkających za granicą, dużo podróżujących, które chcą się dalej kształcić i zdobywać kolejne umiejętności.
Ja, w tym momencie, jestem na II roku II stopnia Filologii Angielskiej, ze specjalnością Tłumaczenie na uczelni w Częstochowie (mieszkam we Wrocławiu). Albert robi podyplomowe studia online na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i zarządzanie kryzysowe na warszawskiej uczelni, łącząc to ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
Studiowanie online otwiera wiele nowych możliwości na rozwój osobisty – bardzo polecamy!

6. Kursy i szkolenia specjalistyczne
Już chyba w każdej dziedzinie życia istnieją kursy, szkolenia i grupy na FB, które zrzeszają ludzi o podobnych zainteresowaniach. Kursy są dobrą okazją do poszerzenia swoich umiejętności, zdobycia nowej wiedzy, dobrze wyglądają w CV, a także pozwalają spotkać ludzi robiących to samo co my. Część z nich jest płatna, część darmowa, a ich wybór jest bez wątpienia ogromny.
W zależności od tego, jakie są Twoje zainteresowania – szukaj kursów i szkoleń w tym kierunku! Rozwijaj te zainteresowania! Zapisuj się do tematycznych grup na FB, poznawaj środowisko, zgłębiaj temat. Pracujesz z ludźmi? Zrób kurs pierwszej pomocy. Lubisz chodzić po górach? Zapisz się na kurs zimowej turystyki wysokogórskiej lub kurs skałkowy i rozwijaj tę pasję. Co jeszcze lubisz? Gotowanie? Fotografię? Działaj!

7. Ludzie wokół Ciebie
Może się to wydawać oklepane, ale ciągle jest tak samo aktualne i istotne – otaczaj się ludźmi, którzy mają pozytywny wpływ na Twoje życie. Słuchaj, pytaj i inspiruj się tym, co robią – nieważne czy pasjonują się tym samym co Ty, czy czymś zupełnie innym. Od każdego możemy się czegoś nauczyć, dowiedzieć, czymś zainspirować.
Z przyjaciółmi, ze swoim partnerem – nakręcajcie się nawzajem na nowe rzeczy i dzielcie się tym, co umiecie i znacie! Uczcie się nawzajem, opowiadajcie sobie o tym, czego nowego się nauczyliście i polecajcie sobie ciekawe książki, filmy, kanały YT, podcasty, profile, na które natrafiliście. Polecenie znajomego, któremu ufamy niewątpliwie jest świetnym motywatorem, aby gdzieś zajrzeć i sprawdzić coś nowego.

Mam nadzieję, że znalazłeś w tym wpisie odrobinę inspiracji i motywacji, a może nawet zainteresował Cię któryś ze sposobów na rozwój osobisty.
Oczywiście, we wszystkim trzeba znać umiar – ten wpis nie oznacza, że my cały wolny czas poświęcamy na rozwijanie się. Nie dajmy się zwariować, nie żyjemy przecież za karę 🙂
Z równą przyjemnością co po nową wiedzę sięgamy, co jakiś czas, po powieść fantastyczną, serial o zombie, Harrego Pottera po raz setny, prosty film akcji czy przeglądamy kwejka. No dobra, to ostatnie to tylko Albert 🙂
Jednak staramy się nie stać w miejscu, tylko przeć do przodu i rozwijać się, nie tylko w obszarach zawodowych, ale też w wielu innych.
Zainteresowały Cię moje sposoby na rozwój osobisty? Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z nowymi artykułami!