Poradniki

Peru – sposoby na tanie Machu Picchu

Lama i widok na Macu Picchu

Machu Picchu to wizytówka Peru i jednocześnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego podróżnika. Pocztówkowe widoki, dzikie tereny, spowite mgłami ruiny i pasące się wszędzie lamy sprawiają, że zdjęcia z zaginionego miasta Inków mamy nieziemskie, a wspomnienia niezapomniane. Tylko jak to zrobić, żeby nie zapłacić za to przeżycie niebotycznych pieniędzy? Poznajcie kilka sekretów, o których nie piszą w przewodnikach! 🙂

Przeczytaj również wpis, gdzie znajdziesz kilka ważnych praktycznych wskazówek i zasad obowiązujących na terenie Machu Picchu.

Baza wypadowa – Cuzco. Jak się tam dostać?

Do Cuzco można dojechać autobusem z Limy i z innych większych miast lub dolecieć samolotem. Dla mnie, w kwietniu 2019, samolot był znacznie lepszą opcją, ponieważ kosztował niewiele więcej niż autobus, a ominęła mnie długa i męcząca droga.

Autobusy z Limy do Cuzco jadą od 22 do 27 godzin. Jest kilka bardzo wygodnych i bezpiecznych linii autobusowych, jeździłam dużo m.in. liniami Movilbus, Linea, Cruz del Sol. Taką opcję wybrałam na powrót z Cuzco w stronę Limy.

Lot Lima – Cuzco (z bagażem) liniami Viva Air kosztował 180 PEN, czyli około 220 PLN – czas trwania: 1,5 godziny.

Cuzco oferuje mnóstwo rodzajów hoteli i hosteli. Ja zatrzymałam się w hostelu Hidden Garden (16 zł za noc).

Trzy sposoby dotarcia do Aguas Calientes

Aguas Calientes to małe miasteczko pod samym Machu Picchu, oddalone od Cuzco o 73 km. Nie ma tam drogi dojazdowej dla samochodów i autobusów. Są cztery sposoby, aby się tam dostać i móc wejść do starożytnego miasta Inków.

pociąg-peru

Sposób 1.

Najbardziej znanym i najłatwiejszym sposobem jest pojechanie pociągiem z Cuzco do Aguas Calientes. Jest to jednak najdroższa opcja. Ceny pociągów, w obie strony, zaczynają się od 160 $, a hitem jest luksusowy pociąg 'Hiram Bingham' za 950$! Pociągi jadą 3-4 godziny. Bilety można kupić przez internet (www.perurail.com i www.incarail.com) lub w jednym z wielu biur Peru Rail lub Inca Rail w Cuzco – najlepiej kupować je dużo wcześniej, bo tych pociągów jest mało i w sezonie bilety są wykupione na kilka dni albo nawet tygodni do przodu. Pociągi odjeżdżają z dwóch stacji: San Pedro i Poroy. Pierwsza jest w samym centrum, a druga oddalona jest o około 20 min drogi od Cuzco. Dojeżdżają tam lokalne busy (2$) i taksówki (6$).

Sposób 2.

Drugim sposobem jest połączenie: z Cuzco do Ollantayambo busem i z Ollantayambo do Aguas Calientes pociągiem. Pociągów odjeżdżających ze stacji Ollantayambo jest dużo więcej, więc jeśli nie zdążyliście kupić biletu Cuzco – Aguas Calientes, jest duża szansa, że bilety na ten odcinek będą jeszcze dostępne. Bus z Cuzco do Ollantayambo kosztuje około 15$, a pociąg 50$, co w dwie strony daje 130$. Bilety do kupienia przez internet i biurach w Cuzco.

pociąg-peru-rail

Sposób 3.

Najbardziej budżetową opcją jest... iść torami:) Ten sposób jest coraz bardziej popularny, bo kosztuje znacznie mniej niż przejazd pociągiem, a szlak wzdłuż torów jest naprawdę ładny i niewymagający. Z Cuzco trzeba pojechać autobusem do stacji Hidroeléctrica – to jest minus tej opcji – bus jedzie około 6,5 godziny (430 km). Przejazd busem kosztuje jednak około 15$ w dwie strony i to jest całościowy koszt dostania się do Aguas Calientes, bo resztę drogi idziemy pieszo. Kiedy wysiądziemy na stacji Hidroeléctrica musimy zameldować się u strażnika i podejść do początku torów. Są tam toalety i dużo sklepików i restauracji. Dalej nie sposób się zgubić, ponieważ idziemy ścieżką wzdłuż torów aż do Aguas Calientes. Trasa ma 11 km, idzie się 2 godziny, w większości po płaskim terenie.

tory-machu-picchu
pociąg-machu-picchu

Aguas Calientes - miasteczko pod Machu Picchu

Ostatnio nazywane również Machu Picchu Pueblo. Niezależnie od tego, którą opcję dojazdu do Aguas Calientes wybierzecie, będziecie tam po południu lub wieczorem. Możliwe jest dojechanie najwcześniejszym pociągiem i zwiedzanie Machu Picchu jeszcze tego samego dnia, ale jeśli macie taką możliwość, wybierzcie wejście następnego dnia, o wschodzie słońca. Warto!

Ceny noclegów w Aguas Calientes zaczynają się już od kilku dolarów, a wybór hosteli i hoteli jest naprawdę duży. Restauracje i sklepy są droższe niż w Cuzco, więc jeśli podróżujecie niskobudżetowo, weźcie jedzenie ze sobą.

aguas-calientes

Wejście do Machu Picchu – bilety

trzy główne rodzaje biletów wstępu do zaginionego miasta Inków.

  • Samo miasto Machu Picchu – koszt: 65$
  • Machu Picchu + wejście na górę Huayana Picchu – koszt: 80$
  • Machu Picchu + wejście na górę Machu Picchu (3061m n.p.m.) - koszt: 80$

Dobra wiadomość: są zniżki studenckie! Do 25 roku życia samo miasto – 39$, miasto + góra – 54$.

Wejścia na teren miasta są limitowane. Bilety z wejściem na Huayana Picchu (wejść tam może 400 osób dziennie) wysprzedają się najszybciej, trzeba je kupić ze znacznym wyprzedzeniem! Poniżej przybliżone terminy, kiedy bezpiecznie jest kupować bilety wstępu.

 
Ile wcześniej należy kupić bilet wstępu?
 
Rodzaj biletu
Wysoki sezon (Kwiecień - Październik)
Niski sezon (Listopad-Marzec)
Tylko Machu Picchu
3 tygodnie wcześniej
2 dni wcześniej
Machu Picchu + Huayna Picchu
3 miesiące wcześniej
2 miesiące wcześniej
Machu Picchu + góra Machu Picchu
3 tygodnie wcześniej
2 dni wcześniej

Bilety można kupić przez internet na stronie www.machupicchu.gob.pe lub w Cuzco w Ministerstwie Kultury.

Wstęp kupuje się na daną godzinę. O tej godzinie możecie wejść do miasta. Oficjalnie, na terenie Machu Picchu można przebywać 4 godziny, ale po wejściu nikt nie będzie Was wyganiał. My weszliśmy o 8.00 rano i zostaliśmy do późnego popołudnia, żeby powłóczyć się po ruinach. Ważne jednak, żeby spacerując po mieście nie wyjść z obszaru ruin, bo nie można się wtedy cofnąć. W kilku miejsca stoją strażnicy i pilnują, żeby ruch na wyznaczonych ścieżkach był jednokierunkowy.

Ważne!

Weźcie pod uwagę, że z Aguas Calientes pod bramę jest kawałek drogi. Tu też macie 2 opcje:

  • autobus – 12$ w jedną stronę, jedzie 20-30 minut (bilet warto kupić dzień wcześniej)
  • spacer – 1-1,5 godziny po schodach do góry (jest wilgotno i upalnie, polecam wziąć koszulkę na zmianę:) )

Jeśli idziecie pieszo, dobrze jest wyjść z hostelu 2 godziny przed Waszą godziną wejścia.

lama-machu-picchu

Inca Trail

Inca Trail to czterodniowy trekking, w trakcie którego pokonuje się około 40 km i czwartego dnia o świcie dociera się do starożytnego miasta. Machu Picchu o wschodzie słońca, bez stania w kolejce pod bramą, po kilku dniach wędrówki jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Niestety nie jest to jednak opcja niskobudżetowa, jako że szlaku Inca Trail nie możemy przejść sami. Żeby dostać pozwolenie na trekking musimy mieć agencję turystyczną i przewodnika. Agencja zapewnia także namioty, jedzenie i transport sprzętu na mułach. Inca Trail ma ograniczenie 500 osób dziennie (w tym przewodnicy i tragarze), więc planować trasę trzeba dużo wcześniej (w wysokim sezonie przynajmniej 6 miesięcy wcześniej, w porze deszczowej zwykle wystarczy kilka tygodni przed wyjazdem). Agencje, które mogą organizować trekkingi do Machu Picchu muszą być zarejestrowane i posiadają specjalne pozwolenie na prowadzenie grup.

Koszty trekkingu Inca Trail do Machu Picchu

Ceny trekkingu z różnymi agencjami wahają się między 700$ a 1500$ na osobę. W tej cenie zwykle są noclegi w Cuzco przed i po trekkingu, namioty, pełne wyżywienie na trasie, pozwolenia, wejście do miasta Machu Picchu, przewodnicy i tragarze oraz sprzęt campingowy. Powrót z Aguas Calientes do Cuzco trzeba zorganizować sobie wybierając jedną z trzech opisanych wyżej opcji.

Porównanie kosztów i czasu dojazdu

Uwaga! Są to koszty minimalne. Ceny pociągów i busów różnią się w zależności od wybranej daty.

 
Koszt w jedną stronę
Czas na dotarcie do Aguas Calientes
Pociąg Cuzco - Aguas Calientes
od 85$ ~ 355 zł
4 godziny
Bus + pociąg z Ollantayambo
od 65$ ~ 270 zł
4-5 godzin
Bus + spacer wzdłuż torów
od 7$ ~ 30 zł
8,5 - 9 godzin

Machu Picchu można odwiedzić na wiele sposobów. Niezależnie od tego co wybierzecie – nie zawiedzie Was. Widoki są obłędne, a atmosfera spowitych mgłą starożytnych ruin jest magiczna!

machu-picchu
Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.