InspiracjePoradniki

Nurkowanie – pierwsze kroki w podwodnym świecie!

Nurkowanie

Tym razem przeniesiemy się do podwodnego świata i poznamy bliżej nurkowanie! Od momentu pierwszego nabrania powietrza pod wodą, sport ten zachwycił mnie i zatrzymał na dłużej z dala od gór 🙂

Moja przygoda nurkowa zaczęła się, gdy zrobiłam czterodniowy kurs nurkowy OWD w Kambodży, przy rajskiej wyspie Koh Rong Samloem. W tym wpisie jednak oddaję głos bardziej doświadczonej osobie w tej dziedzinie – mojemu bratu, Michałowi, który jest instruktorem nurkowania. Całe lata szkolił nurków w różnych zakątkach świata, między innymi w Kambodży i Tajlandii, a także na Lanzarote, Malcie, Cyprze i Krecie.

Jako że Michał jest instruktorem w federacji PADI i tam też robiłam swoje uprawnienia, wpis będzie w głównej mierze opierał się na ich systemie szkolenia. Do wyboru jednak jest wiele różnych federacji, a ich kursy różnią się nieznacznie nazwami, czasem trwania i zakresem wiedzy.

Zapraszam do czytania!

Nurkowanie rekreacyjne stało się łatwo dostępną dyscypliną sportową dopiero od kilkunastu lat. Kursy techniczne i specjalistyczne można ukończyć w Polsce ale także w rozmaitych bazach nurkowych na całym świecie.

Najlepszy start dla początkujących

Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałaś/próbowałeś nurkowania, a od zawsze marzyło Ci się zobaczyć podwodny świat, to może Cię zainteresować program DSD (Discover Scuba Diving). Możesz wziąć udział w takim nurkowaniu bez posiadania licencji nurkowej.

Jest to świetna forma sprawdzenia, czy ten rodzaj sportu jest dla Ciebie, ponieważ nurkowania odbywają się w płytkich wodach i cały czas pod bezpośrednim nadzorem instruktora nurkowego.

Wcześniej przejdziesz też krótkie szkolenie teoretyczne, które jest pierwszą lekcją kursu Open Water Diver, więc po ukończeniu programu DSD masz już zaliczone pierwsze zajęcia. Wielu certyfikowanych nurków i instruktorów zaczęło swoją przygodę z nurkowaniem właśnie w ramach tego jednodniowego programu i wkrótce kontynuowali szkolenia.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany na rozpoczęcie szkolenia nurkowego, pierwszym krokiem będzie zapisanie się na czterodniowy kurs Open Water Diver (pomijając program DSD). Kurs OWD jest tylko pierwszym stopniem w długiej i złożonej nauce nurkowania, ale uprawnia Cię do nurkowania w grupie, bez bezpośredniego nadzoru instruktora, do głębokości 18 metrów.

Całą drogę kursów i specjalizacji w federacji PADI możecie zobaczyć na załączonej grafice.

kursy-padi
Źródło: https://course-director.eu/my-padi-pro-rating/
nurkowanie-kurs

Gdzie rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem?

To już zależy od Ciebie – możesz wybrać bazę nurkową w Twojej okolicy albo wyjechać na wakacje połączone z kursem nurkowania w słynących ze świetnej przejrzystości wodach Morza Śródziemnego lub w innym, egzotycznym, miejscu na świecie.

Przed przystąpieniem do kursu pamiętaj wcześniej sprawdzić bazę nurkową, w której chcesz zacząć naukę. Warto przeczytać internetowe recenzje wystawione przez innych kursantów i certyfikowanych nurków.

W przypadku problemu z wyborem odpowiedniego miejsca i centrum nurkowego – poszukaj grup nurkowych na Facebooku – jest ich mnóstwo i możesz tam poprosić o porady i podpowiedzi na temat wyboru miejsca do rozpoczęcia Twojej przygody z nurkowaniem. To świetna baza wiedzy od osób, które jakiś czas temu były na Twoim miejscu i też potrzebowały porady, a teraz chętnie pomagają, bo wiedzą, jak cenne były to wskazówki.

nurkowanie

Mnogość możliwości dla każdego

W większości federacji nurkowych można zdobywać kolejne stopnie nurkowe, które pozwalają na nurkowanie na coraz większych głębokościach, czy zwiedzanie mniej bezpiecznych przestrzeni podwodnych, takich jak wraki statków lub samolotów, czy podwodne jaskinie. Należy pamiętać, że każdy kurs to spora dawka wiedzy, doświadczenia i umiejętności, które są istotne dla Twojego bezpieczeństwa.

Jednak, którą federację wybrać? Różnią się miedzy sobą nieznacznie, ale na podstawowych poziomach nurkowania rekreacyjnego program szkolenia jest bardzo podobny. Najpopularniejsze na świecie federacje, to PADI, CMAS, SSI, TDI, ale znajdziesz jeszcze wiele innych, które często specjalizują się w danej formie nurkowania. Przed wyborem kursu w danej federacji warto poczytać o każdej, jednak pamiętaj, że najważniejszy jest instruktor i jego wiedza, a nie federacja w której jest zrzeszony.

nurkowanie-wrak

język kursu

Zachęcam, jeśli to możliwe, do rozpoczęcia kursu nurkowego w języku angielskim. Jest to główny język, którym posługują się nurkowie na całym świecie i większość nazw sprzętu nurkowego, gatunków zwierząt oraz zasad nurkowania będzie podawana w tym języku. Uczenie się nazewnictwa od początku w języku angielskim oszczędzi Ci późniejszego „douczania się” niektórych słów i zwrotów oraz pozwoli na nurkowanie z osobami z innych krajów. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, można szukać polskich baz nurkowych za granicą albo nurkować tylko w Polsce. Myślę jednak, że wystarczy jeden wyjazd nurkowy na meksykańskie Cenoty albo zatopiony wrak Thistlegorm, aby zmienić Twoje podejście 🙂

zatopiony-wrak

Parę ważnych porad dla początkującego kursanta:

  • Przed nurkowaniem zawsze sprawdź dwa razy, czy masz wszystkie potrzebne elementy ekwipunku. Nikt w grupie nie lubi czekać w całym sprzęcie na powierzchni wody, bo ktoś zapomniał latarki albo maski do nurkowania i musi wrócić na brzeg albo na łódź.
  • Nie dotykaj zwierząt i roślin pod wodą, zwłaszcza bez rękawic ochronnych!!!
  • Jest to jeden z najbezpieczniejszych, ale nadal sport ekstremalny. Twoja wiedza i umiejętności są tutaj kluczowe. Nigdy nie nurkuj sam, bez licencji lub w warunkach, do których nie masz kwalifikacji!
  • Zawsze sprawdzaj, gdzie jest reszta Twojej grupy i staraj się nie stracić ich z pola widzenia. Podpowiedź: Jeśli wokół nie widzisz nikogo ze swojej grupy, spójrz w górę, w stronę powierzchni. Nawet nie wiesz, jak często pod wodą niedoświadczeni nurkowie o tym zapominają.
  • Słuchaj instruktora lub divemaster’a podczas omówienia nurkowania przed wejściem do wody. Przedstawi Ci wszystkie najważniejsze informacje o miejscu nurkowym, lokalnych niebezpieczeństwach, czasie nurkowania, a także o gatunkach zwierząt, które zobaczycie.
  • Nie przestawaj się uczyć i nurkuj w różnych miejscach i warunkach. Kilkudniowe kursy, to wiedza teoretyczne i szkolenia, ale praktykę możesz zyskać tylko podczas nowych nurkowań. To trochę jak z nauką jazdy samochodem – kurs prawa jazdy nauczy Cię podstaw jazdy po mieście i zasad ruchu drogowego, ale dopiero samodzielna jazda w różnych warunkach i podróże w nowe miejsca ukierunkują Twoje umiejętności.

Nurkowanie rekreacyjne może być świetną formą nowej aktywności, która urozmaici Twoje wakacje. Po ukończeniu kursu nurkowego możesz zacząć zwiedzać nie tylko ciekawe miejsca i zabytki na lądzie, ale także pod wodą!

Dziękuję za lekturę, życzę zawsze minimum 50 barów w butli i do zobaczenia pod wodą!

zatopiony-wrak
nurkowanie-wraki
podwodne-dzialo

Zainteresowało Cię nurkowanie?

Świetnym miejscem do zrobienia pierwszego kursu jest Zanzibar! Ciepła woda, bogate życie podwodne i pływające wokół dzikie delfiny - czego chcieć więcej? Koniecznie przeczytaj wpis o atrakcjach Zanzibaru!

Spodobał Ci się wpis? Polub nas na Facebooku, aby być na bieżąco!

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.