Poradniki

Machu Picchu – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz

Machu Picchu

Machu Picchu to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Peru i obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego podróżnika. Magia tego niesamowitego miejsca przyciąga tłumy. Jednak dostanie się tam i zasady obowiązujące na terenie zaginionego miasta Inków wcale nie są takie oczywiste.

Oto, co musicie wiedzieć zanim się wybierzecie do Machu Picchu.

1. Do Machu Picchu nie da dojechać się samochodem ani autobusem.

Do wyboru macie pociąg, kilkudniowy trekking Inca Trail oraz spacer na skróty wzdłuż torów. Więcej o tym, jak dostać się na miejsce oraz o kupowaniu biletów wstępu, możecie przeczytać w osobnym wpisie: PERU – SPOSOBY NA TANIE MACHU PICCHU

machu-picchu-tory

2. Żeby wejść na teren ruin musisz mieć ze sobą wydrukowany bilet i paszport.

Kserokopie dokumentów ani zdjęcia na telefonie nie przejdą! Wejście jest możliwe tylko o pełnej godzinie, na którą został kupiony bilet, a dzienne wejścia są limitowane. Tu również po więcej informacji odsyłam do wpisu o sposobach na tanie Machu Picchu.

3. Na terenie parku nie ma toalet ani sklepików z jedzeniem i piciem!

Płatne toalety i bar są przed wejściem. Oficjalnie zabronione jest wnoszenie swojego jedzenia na teren Machu Picchu, jednak nikt nie sprawdza wnoszonych plecaków i toreb. Koniecznie weźcie ze sobą zapas wody – na dużej wysokości i przy wysokich temperaturach nawodnienie jest bardzo ważne!

4. ZABRONIONE jest wnoszenie parasoli, selfie-sticków, statywów i kijków trekkingowych.

Aby wnieść do parku profesjonalny sprzęt fotograficzny trzeba mieć osobne, dodatkowo płatne, pozwolenie.

Nie wpuszczą Was na teren miasta z dużymi plecakami. Maksymalne wymiary plecaka czy torby to 40 x 35 x 20 cm. Większy bagaż należy zostawić w przechowalni. Wszystkie zasady obowiązujące na terenie Machu Picchu znajdziecie tutaj (po angielsku) .

5. Gryzące owady

Peruwiańskie ruiny są domem dla różnych zwierząt – na pewno rozczulą Was urocze szynszyle biegające po ruinach. Niestety, oprócz miłych zwierzątek, żyją tam też wstrętne gryzące meszki. Ich ugryzienia okropnie swędzą i zostawiają ślad nawet na kilka tygodni. Koniecznie miejcie ze sobą dobry środek na owady z dużą zawartością DEETa (np. Mugga Strong) i długie spodnie i koszulę, aby chronić ciało. Mnie najbardziej pogryzły, kiedy wracałam z Aguas Calientes spacerem wzdłuż torów (pokarało za krótkie spodenki 🙂 ).

machu-picchu-meszki

 

Machu Picchu jest przepięknym miejscem, jednak władze parku boją się, że natłok turystów może je zniszczyć. Zasady tam obowiązujące są surowe, ale mają na celu ocalenie miasta przed zadeptaniem przed turystów i zapewnienie bezpieczeństwa podczas zwiedzania.

Teraz kiedy już wiecie czego się spodziewać, możecie planować podróż!

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.