CiekawostkiPrzewodniki

Krzywy Las – ciekawostka w okolicach Szczecina

Krzywy Las - Gryfino

Ciekawe, jedyne w swoim rodzaju, niezwykłe – takie słowa przychodzą do głowy po spojrzeniu na to skupisko zdeformowanych drzew.

Czym jest Krzywy Las i jak powstał?

Obok Gryfina, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, znajduje się Krzywy Las – wycinek lasu, w którym część drzew wyrosła nader odmiennie od pozostałych. Ich pnie, tuż przy podstawie, wygięte są o 90°, a następnie pną się ku górze zataczając łuk.

Krzywy Las to powierzchniowy pomnik przyrody zajmujący teren 0,33 hektara. Gospodarzem tego terenu są Lasy Państwowe. Krzywy Las obejmuje około 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych.

Nie jest do końca wiadome, skąd wzięła się taka anomalia – pewne za to jest to, iż drzewa te mają prawie 100 lat. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.  Jedna z teorii mówi, że owe drzewa zawdzięczają swój kształt celowym działaniom człowieka. Miały być one pierwotnie kształtowane w celach stolarskich i szkutniczych. Jest to zarazem jedno z najbardziej popularnych wytłumaczeń ich obecnego kształtu. Inne uwzględniają w swojej historii m.in. ingerencję czołgów 🙂

Lokalizacja: 53°12’51.0″N 14°28’32.3″E

Przy drodze, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra”, znajduje się mały parking. Stamtąd leśną drogą należy przejść około 150 m w głąb lasu, a następnie należy iść dalej wzdłuż rurociągu ciepłowniczego. Po chwili ujrzymy tablicę informacyjna oraz nasz cel – niezwykłe, powyginane drzewa.

krzywy-las-gryfino-drzewa

Czy warto?

Uważamy, że Krzywy Las jest świetnym przystankiem po drodze do Szczecina lub wypadem na spacer, jeśli jesteśmy w okolicy. Jednakże, nie jechalibyśmy tam specjalnie, jeśli miałby to być jedyny cel wycieczki. My byliśmy przejazdem i wykorzystaliśmy to miejsce do pospacerowania z psami i zrobienia przerwy w długiej trasie. Mała powierzchnia Krzywego Lasu nie oferuje wiele do zwiedzania, lecz nadal miejsce to jest niezwykle osobliwe i bardzo ciekawe.

Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz więcej wpisów o Polsce na naszym blogu!

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z nowymi artykułami! Zapraszamy również na naszego Instagrama po wiele podróżniczych inspiracji i ciekawostek!

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.