Przewodniki

Izrael – 4 miejsca, które musisz odwiedzić wokół Ejlatu

Timna Park w Izraelu

Ceny lotów do Ejlatu sprawiły, że Izrael przyciąga coraz więcej turystów - po zakupie biletów czas zaplanować, co zobaczyć na miejscu.

Wszystkie porady na temat zwiedzania Izraela zebrałam w osobnym wpisie: Południowy Izrael - praktyczny poradnik

Samo miasto Ejlat jest mocno turystyczne i nie zaciekawiło mnie tak, jak atrakcje poza miastem. Jest to dobry punkt do zrobienia zakupów i zjedzenie dobrego lokalnego jedzenia, ale najciekawsze miejsca, moim zdaniem, leżą dookoła Ejlatu.

Oto moja lista 4 najlepszych atrakcji, jakie oferuje Pustynia Negew i południowy Izrael.

Czerwony Kanion

Perełka Pustyni Negew! Położony około 20 km od Ejlatu, Czerwony Kanion przypomina swoją niesamowitą formacją Kanion Antylopy w USA. Jest od niego znacznie mniejszy, ale widoki są zaskakująco podobne. Idealny na krótki, kilkugodzinny wypad.

Wokół Kanionu jest kilka szlaków, tak więc możemy dopasować trasę do swoich możliwości.

Idąc najkrótszym wariantem, dojdziemy do Kanionu po około 15 minutach i zielonym szlakiem przejdziemy przez kanion. Przejście przez skalną szczelinę jest dosyć wąskie i prowadzi przez kilka metalowych drabinek i skalnych schodków.

Wrócić można tą samą drogą lub odbić w prawo na czarny szlak i obejść kanion górą, z równie pięknymi widokami. Cała taka trasa, zajmie około 1-2 godzin, w zależności ile potrzebujemy czasu na zdjęcia 🙂

 

red-canyon-negew
mapa-red-canyon

Jest jeszcze jeden wariant dla osób, które chcą pójść na dłuższą wędrówkę – po przejściu kanionu można iść dalej zielonym szlakiem przez szeroki wąwóz, a następnie odbić w prawo na czarny szlak i później kolejny raz w prawo na czerwony szlak, którym wrócimy do parkingu. Taka trasa zajmuje około 3-4 godziny i jest dosyć wymagająca. Trzeba wdrapać się na kilka wzniesień, a w niektórych miejscach korzystać z metalowych drabinek. Izrael ma świetnie oznaczone szlaki piesze, więc nie sposób się zgubić.

Dojazd do Czerwonego Kanionu

Najłatwiej dostać się tam autem, jadąc drogą numer 12. Około 20 min za Ejlatem jest zjazd w prawo, przy którym jest drogowskaz 'Red Canyon'. Kawałek dalej jest parking z mapą i tablicą informacyjną. Z dworca autobusowego w Ejlacie kursują też autobusy firmy Egged, które zatrzymują się przy Kanionie. Linia 392, kierunek Be'er Szeva, przystanek: The Red Canyon (przystanek jest przy głównej drodze, z tego miejsca do parkingu jest około 1,5 km). Koszt biletu: 16 szekli.

Kurs nowego szekla izraelskiego waha się w okolicy jednego złotego, więc dla ułatwienia możemy założyć, że 1 nowy szekiel izraelski = 1 zł.

Sprawdźcie wcześniej powrotny rozkład jazdy – na przystanku nie jest on wywieszony. 

Ja wybrałam opcję autostopową, prosto z lotniska Ovda w około 20 minut dojechałam zjazdu na parking (Czerwony Kanion jest położony mniej więcej w połowie drogi między lotniskiem a miastem Ejlat).

Autostop w Izraelu działa wyśmienicie. Szczególnie w drodze powrotnej - przedostanie się z Czerwonego Kanionu do Ejlatu nie powinno być żadnym problemem, wystarczy poprosić innych turystów na parkingu o podwiezienie, a na pewno ktoś nam pomoże (zdecydowana większość wraca do miasta).

Ważne! Izrael jest państwem judaistycznym i dla jego mieszkańców szabat, czyli czas od zmierzchu w piątek do zmierzchu w sobotę, jest czasem wolnym od pracy i obowiązków. Ruch na drogach będzie wtedy mniejszy, a rozkłady jazdy autobusów mogą się różnić. Weźcie to pod uwagę planując trasę.

izrael-red-canyon
izrael-red-canyon

BARDZO WAŻNE!

Temperatury w letnich miesiącach na pustyni Negew dochodzą do 45 stopni Celsjusza. Zdecydowanie lepiej wybierać się na wędrówki po pustyni w chłodniejszych miesiącach, czyli między listopadem a marcem. Chłodniejsze miesiące oznaczają, że temperatury będą wynosić około 30-35 stopni! Wybierajcie się na wędrówki wcześnie rano albo po południu, kiedy słońce nie operuje najmocniej. Pamiętajcie o zapasie wody, kremie z filtrem i nakryciu głowy! Na tej trasie nie ma gdzie uzupełnić wody, na tę kilkugodzinną wędrówkę w upale, musicie mieć ze sobą przynajmniej 1,5 litra wody na osobę.

czerwony-kanion

Timna Park

Dolina Timna znana jest przede wszystkim z nieprawdopodobnych formacji skalnych i pięknych pustynnych krajobrazów. Zachowały się tam również pozostałości po świątyniach i dawnych kopalniach miedzi.

Jak zwiedzać Park Timna?

Park można zwiedzać na kilka sposobów. Do wszystkich atrakcji można dojechać asfaltową drogą albo dojść pieszo dłuższym, widokowym szlakiem.

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest jeżdżenie po parku samochodem. W ten sposób można objechać cały park i wszystkie atrakcje w jeden dzień.

Kolejnym wariantem jest zwiedzanie na rowerze – rowery można wypożyczyć przy wjeździe do parku. Minusami są: cena – 60 szekli za wypożyczenie roweru na pół dnia i upał, który sprawi, że nieźle się trzeba napocić pedałując przez Izrael.

My wybrałyśmy zwiedzanie pieszo, które zajęło dwa pełne dni. Po całym dniu chodzenia nocowałyśmy tam, gdzie akurat zastał nas zmierzch. Zrobiłyśmy około 30 km każdego dnia – weźcie tę opcję pod uwagę tylko jeśli niestraszne Wam takie wędrówki. Szlaki w parku są świetnie oznaczone i bardzo zróżnicowane.

 

izrael-timna-park

Dojazd

Park Timna położony jest niedaleko drogi numer 90. Jest to główna droga z Ejlatu na północ, więc ruch na niej jest spory i nietrudno o złapanie stopa. Jadąc z Ejlatu, po około 25 km, z drogi nr 90 skręcamy w lewo, mijając drogowskaz i olbrzymie egipskie posągi.

Nie sposób ich przeoczyć 🙂

timna-park-entrance

Autobusy z Ejlatu – linie 394 i 397, przystanek Elifaz Park Timna. Tak samo, jak w przypadku Czerwonego Kanionu – autobus zatrzymuje się przy zjeździe z głównej drogi, a nie przy bramie parku. Z przystanku do bramy Parku trzeba iść asfaltem około 30 minut albo łapać stopa 🙂

Wstęp do Parku Timna

Teorytycznie wstęp do parku jest tylko pojazdem – tak też są sprzedawane i sprawdzane bilety. W marcu 2019 przy bramie wjazdowej pracownik Parku sprawdzał bilety wjeżdżającym samochodom. My weszłyśmy na piechotę główną bramą bez kupowania biletów. Chyba nie przewidzieli, że ktoś może mieć taki pomysł i dojść aż tam na nogach. Pracownik w budce się do nas uśmiechał i nie wymagał od nas biletów. O tym słyszałyśmy już wcześniej od kilku osób, także nie był to tylko nasz pojedynczy przypadek.

Przy wjeździe autem bilety wstępu kosztują:

dorośli – 49 szekli

dzieci, studenci – 39 szekli

Na terenie Parku Timna jest miejsce zwane Oazą, gdzie znajduje się camping, z bardzo dobrą infrastrukturą: czyste łazienki, basen, kawiarnia i restauracja. Oferują również noclegi w pokojach i domkach. Koszt noclegu w swoim namiocie to około 110 szekli za osobę za noc. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie parku.

 

izrael-timna-park

BARDZO WAŻNE!

Tak samo jak w przypadku Czerwonego Kanionu - temperatury w letnich miesiącach na pustyni Negew dochodzą do 45 stopni Celsjusza. Jeśli zwiedzacie Izrael latem – wybierzcie opcję samochodową w Parku Timna. Nawet chwila odpoczynku w cieniu, w klimatyzowanym aucie może znacznie wpłynąć na Wasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Zdecydowanie lepiej wybierać się na wędrówki po pustyni w chłodniejszych miesiącach, czyli między listopadem a marcem. Chłodniejsze miesiące oznaczają, że temperatury będą wynosić około 30-35 stopni! Zaczynajcie trekking wcześnie rano i zaplanujcie postoje w cieniu w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej!

Pamiętajcie o zapasie wody, kremie z filtrem i nakryciu głowy!

W Parku Timna wodę można uzupełnić przy bramie Parku i w Oazie na campingu. Planując całodniową, 30 kilometrową trasę przez pustynię, powinniście mieć ze sobą przynajmniej 3-4 litry wody.

Rafa Delfinów

Zaraz za miastem jest miejsce, do którego przypływają oswojone delfiny butlonose.

Zwierzaki te mają otwartą drogą z zatoczki do Morza Czerwonego i mogą przypływać i wypływać kiedy chcą. 

Nie ma tam żadnych pokazów!

Delfiny można obserwować z plaży i z pomostów, wokół których są specjalne platformy dla opiekunów tych zwierzaków, a ich podopieczni przypływają do nich kiedy mają ochotę na przekąskę i zabawę.

 

izrael-delfin

Wstęp

Bilet wstępu kosztuje 69 szekli dla dorosłych, 48 szekli dla dzieci (od 3 do 15 roku życia). Są również zniżki studenckie, więc warto mieć ze sobą legitymację.

Dni i godziny otwarcia:

  • niedziela-czwartek: 9:00-17:00
  • piątek-sobotą i święta od 9:00 do 16:30

Na terenie Rafy Delfinów jest restauracja, bar, toalety, prysznice i sklepy z pamiątkami. Jest również możliwość snorkelingu i nurkowania z instruktorem, podczas którego może się zdarzyć, że będą pływały wokół nas delfiny.

izrael-dolphin-reef

Jako, że delfiny mogą wypływać na otwarte morze, może się zdarzyć, że akurat nie będzie ich na miejscu kiedy tam przyjedziecie. Trzeba wziąć to pod uwagę i nie planować krótkiej wizyty, tylko potraktować to miejsce jako płatną plażę i spędzić tam dzień, przy okazji oglądając delfiny.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

Oficjalna strona Rafy Delfinów

Lokalizacja Dolphin Reef

Południowe plaże i rafa koralowa

Plaże południowe to te, które ciągną się od miasta Ejlat aż do granicy z Egiptem. Można przejść się do nich pieszo lub podjechać autobusem numer 15. Koszt biletu to 4,20 szekli, kupimy go u kierowcy. Powrotny autobus na tej trasie ma numer 16.

Życie podwodne w Morzu Czerwonym jest kolorowe i bardzo urozmaicone. Warto wziąć ze sobą lub pożyczyć na miejscu sprzęt do snorkelingu, czyli maskę i rurkę.

Nie wszędzie z wybrzeża można wejść do wody, w większości miejsc są specjalne pomosty, z których możemy zejść od razu na głęboką wodę i obserwować podwodny świat.

Nie bądźcie zaskoczeni -  Izrael ma plaże w większości kamieniste, a nie piaszczyste.

Na obserwację rafy koralowej najlepiej wybrać się na jedną z plaż (kolejność według położenia od miasta w stronę granicy z Egiptem):

  • Plaża przy Rezerwacie Rafy Koralowej (ang. Coral Beach Nature Reserve) – wstęp płatny 35 szekli, jest trochę bardziej piaszczysta niż pozostałe plaże. Znajduje się na terenie rezerwatu, dlatego do wody można tam wejść tylko w wyznaczonych basenikach albo z końca pomostu. Są leżaki (dodatkowo płatne), toalety, bar. Lokalizacja Google Maps
  • Plaża Migdalor (ang. Migdalor Beach) – darmowa, z toaletami, natryskami, barem i leżakami. Zaraz obok jest centrum nurkowe, w którym można pożyczyć sprzęt lub zapisać się na kursy i lekcje nurkowe z instruktorem. Bardzo ładne miejsce, ale w sezonie może być zatłoczone. Lokalizacja Google Maps
  • Plaża Princess (ang. Princess Beach) – darmowa plaża, oddalona od miasta o 8 km, znajduje się tuż przy granicy z Egiptem. Bardzo dobre miejsce do snorkelingu, do wody wchodzi się z pomostów. Jest mniej zatłoczona niż dwie poprzednie, ale trochę mniej zadbana i bardziej dzika. Piękno kryje się pod wodą 🙂 Lokalizacja Google Maps
plaża-ejlat-princess-beach
Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.