Przewodniki

Islandia – 9 przystanków na południowej Ring Road

Yoda Cave

Z czym kojarzy się Wam Islandia? Kraina lodu i ognia - na myśl, przede wszystkim, przychodzą surowe krajobrazy, wulkany, wodospady, gejzery i lodowce... To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie na południu Islandii, zaraz obok głównej drogi – poprowadzonej dookoła wyspy drogi krajowej numer 1, zwanej Ring Road.

W tym wpisie przedstawiam Wam moją listę 9 obowiązkowych przystanków na trasie między Selfoss a Höfn.

Odległość między tymi dwoma miastami wynosi 400 km – dlatego, jeśli chcecie zatrzymać się we wszystkich tych miejscach, zarezerwujcie sobie na tę trasę dwa dni, szczególnie w zimie, kiedy dni są bardzo krótkie.

Ze względu na silne wiatry i niekontrolowaną wycinkę drzew przez pierwszych osadników, Islandia nie jest porośnięta drzewami - większość porastających ją roślin nie przekracza 1 m wysokości.

Dlatego, jadąc główną drogą roztaczają się wokół nas przepiękne widoki na wulkany, pola lawowe, lodowce i morze. Część poniższych atrakcji widać bezpośrednio z samochodu z drogi numer 1, a do niektórych trzeba kawałek podjechać.

Notes

  • Islandczycy mają nawet na ten temat żarcik:
    -Co zrobić, jeśli na Islandii zgubisz się w lesie?
    -Wystarczy, że wstaniesz.

Wszystkie poniższe atrakcje są bezpłatne, ale niektóre z nich mają płatne parkingi. Za wszystkie parkingi zapłacicie kartą, zatem nie ma potrzeby wożenia ze sobą gotówki!

1. Wodospad Seljalandsfoss

Prawdopodobnie najbardziej popularny wodospad na wyspie – Seljalandsfoss ma 60 metrów wysokości, ale znany jest szczególnie z tego, że można przejść ścieżką za ścianą spadającej wody.

seljalandsfoss-islandia
seljalandsfoss-islandia

Uwaga - w zimie przejście za wodospadem jest zamknięte! Woda rozpryskuje się i zamarza na ścieżce, dlatego przechodzenie tamtędy może być bardzo niebezpieczne!

Jednak to nie koniec atrakcji!

Jeśli miniecie Seljalandsfoss i pójdziecie około 500 m dalej na północ, dojdziecie do ukrytego wodospadu Gljúfrabúi.

Dojście do wodospadu prowadzi przez szczelinę w skale, po kamieniach wystających z rzeki.

Przede wszystkim miejcie ze sobą dobre buty trekkingowe i nieprzemakalne ubranie, ponieważ woda z wodospadu rozpryskuje się i może przemoczyć Was do suchej nitki.

Pamiętajcie też, że czasem ilość wody w strumieniu może być za duża, żeby przez niego przejść. W takiej sytuacji nie ryzykujcie i podziwiajcie wodospad zza skalnej szczeliny!

Gljúfrabúi-wodospad

Dojazd

Lokalizacja: 63°36'57.7"N 19°59'33.2"W

Z krajowej drogi numer 1 skręcamy w drogę numer 249 i po chwili dojeżdżamy do płatnego parkingu.

Koszt parkingu to 700 ISK (ok. 20 zł), płatność w automatach -  przy parkingu znajdują się toalety i kawiarnia.

2. Skógafoss

Przepiękny, wysoki na 60 m i szeroki na 25 m wodospad położony w miejscowości Skógar, na rzece Skóga na klifach dawnego wybrzeża. Jest jednym z największych wodospadów na całej Islandii!

Rozpyla tak dużą ilość wody, że w słoneczne dni często tworzy się tam tęcza.

Ten malowniczy wodospad pojawił się w filmach takich jak Thor: Mroczny Świat, Sekretne życie Waltera Mitty'ego, a także w 8 sezonie Gry o Tron oraz w 5 sezonie serialu Wikingowie.

Dojazd

Lokalizacja: 63°31'47.1"N 19°30'44.5"W

Z drogi numer 1 skręcamy w stronę miejscowości Skógar, następnie 500 metrów dalej skręcamy w lewo i tą drogą dotrzemy do darmowego parkingu przy samym wodospadzie. Wodospad można podziwiać z dołu lub z góry, wchodząc schodkami na platformę widokową po prawej stronie.

skogafoss-islandia

3. Wrak samolotu Dakota C-117 na plaży Sólheimasandur

Zupełnie inną atrakcją, jaką oferuje południowa Islandia jest wrak samolotu z 1973 roku, pozostawiony na plaży Sólheimasandur. Transportowy samolot należący do sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, Douglas Dakota C-117, rozbił się na tej plaży z siedmioosobową załogą na pokładzie – na szczęście nikomu nic się nie stało. Przyczyny katastrofy nie są dokładnie znane, chociaż w wielu źródłach pojawia się informacja, że samolot prawdopodobnie wytracił moc i wysokość z powodu wlania złego paliwa.

Wrak leży na plaży, nieogrodzony, bez żadnych zabezpieczeń - można do niego podejść i zaglądnąć do środka. Stał się również popularnym miejscem dla fotografów, ponieważ jest to bardzo nietypowy widok.

islandia-wrak-samolotu

Dojazd

Lokalizacja: 63°27'32.9"N 19°21'53.5"W

Parking: 63°29'27.3"N 19°21'48.0"W

Parking jest darmowy i znajduje się tuż przy drodze numer 1, z pewnością go zauważycie.

Z parkingu do wraku jest jednak prawie 4 kilometry, tak więc przygotujcie się na dość monotonny spacer. Do wraku nie wolno dojeżdżać samochodem – grozi za to kara finansowa! Przejście tej trasy zajmuje 45-60 minut w jedną stronę, po zupełnie odsłoniętym terenie.  W zimowe, wietrzne dni może być bardzo wymagające!

Autobus wahadłowy

Można też skorzystać z autobusu, który jeździ regularnie (co około 30-40 minut między 10.00 a 17.00) od parkingu do wraku. Przejazd kosztuje 2500 ISK (około 71 zł) -  szczegóły znajdziecie na stronie firmy Arcanum.

4. Czarna plaża Reynisfjara

Z pewnością najbardziej znana plaża Islandii – w 1991 roku sklasyfikowana jako jedna z najpiękniejszych nietropikalnych plaż świata! Czarny wulkaniczny piasek gwarantuje magiczne widoki i niebanalne zdjęcia. Nad plażą wznosi się góra Reynisfjall, z wyrzeźbioną przez naturę niesamowitą formacją bazaltowych kolumn.

Reynisfjarę możecie zobaczyć w wielu filmach, kręcono tam między innymi Star Trek, Grę o Tron i Gwiezdne Wojny.

reynisfjara

Zdradzieckie fale

Plaża słynie z nieprzewidywalnych fal, ponieważ co któraś fala przychodzi dużo wyższa i gwałtowniejsza niż te ją poprzedzające. Trzeba bardzo uważać i nie podchodzić zbyt blisko brzegu! Na plaży zdarzały się wypadki śmiertelne, kiedy właśnie taka mocniejsza kilkunastometrowa fala wciągała turystów do zimnego morza.

Skały Reynisdrangar

Niedaleko brzegu, z morza wyłaniają się strzeliste bazaltowe skały o ciekawych kształtach. Wiąże się z ich powstaniem sporo legend - najbardziej znana mówi, że są zaklętymi w skały trollami, które wyszły w nocy z jaskini, by zaciągnąć do niej trójmasztowy statek. Według opowieści, nie zdążyły wrócić do jaskini przed pierwszymi promieniami porannego słońca i w rezultacie skamieniały. Islandia słynie z takich legend i ma ich wiele wersji – bazują przede wszystkim na postaciach elfów, trolli i huldufólk (ukrytych ludzi).

islandia-reynisfjara

Dojazd

Lokalizacja: 63°24'12.7"N 19°02'40.3"W

Z drogi numer 1 należy skręcić w drogę numer 215 - na jej końcu, po około 6 kilometrach jest bezpłatny parking, restauracja i toalety.

5. Yoda Cave (Jaskinia Yody)

yoda-cave

Coś dla fanów Gwiezdnych Wojen!

Wejście do jaskini od wewnątrz niesamowicie przypomina kształtem bohatera filmowej sagi – Yodę.

Miejsce to nie jest popularne i prawdopodobnie nie traficie tu na tłumy turystów – uwielbiam to, że Islandia nadal ma takie perełki, o których jeszcze nie rozpisują się przewodniki!

Dojazd

Lokalizacja: 63°25'00.8"N 18°45'52.5"W

Dojazd samochodem prawie do samej jaskini, parking bezpłatny, brak infrastruktury (toalet, kawiarni).

6. Kanion Fjaðrárgljúfur

Baśniowe krajobrazy bez wątpienia przyciągały tam sporo turystów, którzy wałęsali się po kanionie i powodowali znaczne zniszczenia. W rezultacie, aby chronić przyrodę, część kanionu została zamknięta. Na ten moment można poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach, które prowadzą do punktów widokowych.

Mimo to, zdecydowanie warto go odwiedzić.

Fjaðrárgljúfur ma długość około 2 kilometrów, a jego głębokość dochodzi do 100 metrów. Kanion wyrzeźbiła woda z cofającego się lodowca, która u jego czoła stworzyła jezioro, z którego z ogromną siłą wypływała rzeka Fjaðrá rzeźbiąc kanion.

islandia-kanion-fjadra

Dojazd

Lokalizacja: 63°46'16.6"N 18°10'19.4"W

Parking bezpłatny. Spacer ścieżką od parkingu do ostatniej platformy widokowej zajmuje 45-60 minut.

7. Svartifoss

Znany także jako Czarny Wodospad, ze względu na niesamowite, wiszące bazaltowe nacieki w kształcie sześciokątnych kolumn, budujące całą ścianę wodospadu. Mimo, że przepływ wody nie jest bardzo duży, a wodospad wysokością nie dorównuje innym wodospadom, jakie oferuje Islandia, to niepowtarzalność tej bazaltowej ściany sprawia, że bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia!

Niech Wam nie wystarcza widok z oddali, koniecznie zejdźcie wyznaczonymi ścieżkami na platformę pod samym wodospadem! Stamtąd z pewnością robi najlepsze wrażenie.

islandia-svartifoss

Dojazd

Lokalizacja: 64°01'39.2"N 16°58'30.3"W

Parking: 64°00'57.2"N 16°57'57.2"W

Parking płatny 750 ISK - przy wjeździe kamera rejestruje numery rejestracyjne samochodów, postój opłaca się w Visitor Center lub w wolnostojących automatach wpisując numer rejestracyjny swojego auta.

Szlak z parkingu do wodospadu ma długość około 2 kilometrów, prawie cały czas pod górkę. Przejście do wodospadu zajmuje około 45 minut. W zimie szlak jest często oblodzony, dlatego warto zabrać na tę wędrówkę raczki.

8. Diamond Beach

Bajeczne widoki bez wątpienia zapewni Wam krótki przystanek na Diamentowej Plaży, gdzie fale wyrzucają odrywające się od lodowca bryły lodowe.

Bez względu na porę roku, plaża usiana jest lodowymi kryształami.

W słońcu bryły te zjawiskowo błyszczą, a do tego kontrastują z czarnym wulkanicznym piaskiem plaży – to z pewnością magia!

diamond-beach

Dojazd

Lokalizacja: 64°02'35.6"N 16°10'51.9"W

Parking bezpłatny, brak infrastruktury - parkuje się prawie przy samej plaży.

Od kwietnia do października odbywają się rejsy po lagunie, a pływa się takimi samymi łodziami, jakimi płynęli w filmie Tomb Raider, choć w filmie scena miała dziać się w Rosji.

9. Laguna lodowa Jökulsárlón

Jökulsárlón znajduje się obok Plaży Diamentowej, zjazd na parking jest około 500 metrów dalej. Laguna zaczęła powstawać dopiero w latach 30. XX wieku, ponieważ lodowiec zaczął topić się i cofać. Od tego czasu powiększa się z roku na rok. Pływające w niej bryły lodowe odrywają się od czoła lodowca i kierują w stronę Atlantyku – dlatego laguna wygląda inaczej za każdym razem kiedy się ją odwiedza.

Ponadto, przez cały rok w Jökulsárlón można obserwować kolonie fok, które odpoczywają na bryłach lodowych albo pływają w lagunie.

islandia-laguna-Jökulsárlón

Islandia jest chętnie wybierana przez filmowców jako sceneria przede wszystkim filmów akcji i fantasy. W okolicy laguny Jökulsárlón kręcono między innymi filmy o Bondzie Zabójczy widok i Śmierć nadejdzie jutro, a także Batman Początek oraz Lara Croft: Tomb Raider.

Dojazd

Lokalizacja: 64°02'55.6"N 16°10'46.3"W

Parking bezpłatny, zaraz obok laguny - są tam toalety i kawiarnia.

 

Jeśli Islandia jeszcze Was do siebie nie przekonała, na koniec oglądnijcie filmik:

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.