InspiracjePrzewodniki

Gwatemala – 4 miejsca, które musisz zobaczyć!

Wulkan Acatenango

Gwatemala była na mojej liście marzeń od dłuższego czasu. Wcześniej, podróżując po innych krajach obu Ameryk, wielokrotnie spotykałam podróżników zachwyconych Gwatemalą i stawiających ten kraj na samym szczycie listy podróżniczych perełek. Dlatego też jechaliśmy tam z nadzieją na niesamowitą przygodę! Ależ się zdziwiliśmy, kiedy Gwatemala przerosła całkowicie nasze oczekiwania! Kraj ten zachwycił nas do tego stopnia, że i ja, po odwiedzeniu ponad 40 krajów, uznałam go za jedno z moich ulubionych miejsc na świecie!

Co więc zobaczyć w Gwatemali? Kraj ten oferuje niesamowicie dużo atrakcji, ale na tej liście zamieszczam te 4 obowiązkowe miejsca dla każdego podróżnika wybierającego się w te rejony!

1. ANTIGUA GUATEMALA

antigua-guatemala-arch-city

Często nazywana po prostu Antigua. Otoczona przez 3 potężne wulkany, położona na wysokości około 1500 m n.p.m. Jest to dawna stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej, którą w 1773 roku zniszczyły trzęsienia ziemi spowodowane erupcją położonego nieopodal wulkanu Fuego. Po tych wydarzeniach, władze kolonialne przeniosły stolicę kawałek dalej, w bezpieczniejsze miejsce. W roku 1776 nakazano całkowicie opuścić zniszczone miasto. Część ludzi jednak pozostała na miejscu i zajęła się naprawą zniszczeń. Wtedy też nadano miastu nową nazwę – Antigua Guatemala, czyli Stara Gwatemala.

Miasteczko to jest bardzo klimatyczne. Ma wspaniały, tętniący życiem targ i piękne, kolorowe uliczki. Otaczające wulkany zdecydowanie dodają mu majestatu! Bardzo nam się podobało i po kilku dniach pobytu czuliśmy się tam jak w domu!

gwatemala-antigua

2. WULKAN ACATENANGO

wulkan-Fuego-erupcja

W Gwatemali jest 37 zarejestrowanych wulkanów, w tym 3 aktywne.

Wchodzi się na ten nieaktywny, Acatenango, by podziwiać częste erupcje sąsiedniego, bardzo aktywnego, wulkanu Fuego!

Fuego swoją aktywność przejawia już od ponad 230 000 lat. Czasem jest ona mniejsza (tak jak np. teraz), a czasem większa. W 1773 r. to właśnie jego erupcja i trzęsienie ziemi nią spowodowane, zniszczyło ówczesną stolicę Gwatemali.

Acatenango ma 3976 m n.p.m. Wędrówka na szczyt zaczyna się na 2400 m n.p.m., stamtąd idzie się do obozu na 3700 m n.p.m i tam spędza się noc w namiotach! To podejście zajmuje około 5 godzin. Obóz na zboczu Acatenango jest świetnym miejscem do obserwacji nocnego spektaklu Fuego – stamtąd pięknie widać erupcje i spływającą lawę! A nad ranem, tuż przed wschodem słońca można zdobyć szczyt Acatenango – z obozu na szczyt pozostaje około 40 minut wędrówki.

Zdecydowanie obowiązkowy punkt na mapie Gwatemali!

Fuego jest bardzo blisko i erupcje są świetnie widoczne. Piękna przygoda i nieziemskie przeżycie. Bardzo polecamy!

wulkan-fuego-wybuch

3. JEZIORO ATITLÁN

jezioro-atitlan-guatemala

Jezioro Atitlán jest jednym z najpiękniej położonych jezior jakie widzieliśmy!

Otoczone jest 3 wulkanami: Atitlán (3537 m), Tolimán (3158 m) i San Pedro (3020 m).

Wschody i zachody słońca są bajkowe, woda ma piękne turkusowe odcienie, a otaczające wulkany nadają mu iście górskiego charakteru.

Dookoła jeziora leżą niewielkie miasteczka, do których dostać się można małą łódką, tzw. lanchą.

San Pedro La Laguna i inne otaczające jezioro miasteczka mają niesamowity, trochę hipisowski klimat!

Atmosfera zdecydowanie wciąga i sprawia, że chce się zostać tu na dłużej. Backpackersi z całego świata przyjeżdżają tu na chwilę, a zostają na całe tygodnie, a nawet lata!

 

Nic dziwnego, w takim miejscu można się zakochać!

jezioro-atitlan-gwatemala

4. SEMUC CHAMPEY

semuc-champey-guatemala

Na koniec zostaje nam Semuc Champey! Jest to niewątpliwie magiczne miejsce w środku tropikalnej dżungli w Gwatemali, w którym rzeka Cahabón chowa się pod przepięknymi tarasami wapiennymi i wypływa ponad 300 metrów dalej!

Na tym wapiennym moście utworzyły się naturalne baseny wypełnione krystalicznie czystą, turkusową wodą! Można się w nich kąpać – woda jest cudownie chłodna.

Raj!

-mirador-semuc-champey
semuc-champey-gwatemala

Spodobał Ci się wpis? Polub nas na Facebooku, aby być na bieżąco!

Ula
Ula
Absolwentka AWFu, obecnie studentka Filologii Angielskiej. Fanka ekstremalnych wyzwań, niezwykłych podróży i wszelakiej aktywności fizycznej. Odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, zdobywała szczyty Europy, Azji, Afryki, Alaski i Ameryki Południowej. Od kilku lat pracuje jako pilot wypraw, prowadzi grupy w górach wysokich (m.in. 7-krotnie stanęła na szczycie Kilimandżaro) oraz na szlakach turystycznych różnych kontynentów. Czas wolny wypełnia jej realizacja licznych pasji: wspinaczka skałkowa i lodowa, biegi górskie, skitury, snowboard, jazda konna, nurkowanie, paralotniarstwo. Ciągła potrzeba rozwoju sprawia, że uczestnicząc w szkoleniach i kursach stale podnosi swoje umiejętności, uczy się kolejnych języków obcych i zdobywa szlify instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych.